درباره شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی

تبریز یکی از شهرهای بزرگ ایران است که در مرکز آذربایجان شرقی قرار گرفته است. مساحت این کلان‌شهر ۱۴۰۰ کیلومتر مربع و سومین شهر بزرگ ایران بعد از تهران و مشهد محسوب می‌شود. با کشفیات اخیر در محوطه مسجد کبود نیز قدمت این شهر تا ۴۵۰۰ سال برآورد میشود . از نظر آب و هوایی، به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی، تابستانهای معتدل و ملایم و زمستانهای خیلی سردی دارد. نکته جالب در مورد شهر تبریز این است که، اولین پایتخت ایران، در زمان صفویان و شهر ولیعهد نشین قاجار بوده است. نزدیکی تبریز به مرز ایران و عثمانی موجب شد که این شهر در برابر تهدیدات عثمانی آسیب پذیر باشد به طوریکه چندین بار به تصرف عثمانیان درآمد تا اینکه شاه طهماسب صفوی تصمیم به انتقال پایتخت به قزوین را گرفت. تبریز در دوره قاجار لقب تاریخی دارالسلطنه را گرفت و ولیعهدهای متعدد سلسله قاجار در این شهر اقامت می‌ کردند. تبریز به عنوان شهر اولین‌ها، شهر بدون گدا، شهر زیرگذر و روگذرها، امن ترین شهر ایران، دومین شهر صنعتی ایران، دومین شهر دانشگاهی ایران، شهر شکلاتی، قطب خودرو سازی ایران و یکی از مهم ترین شهرهای مهاجرپذیر ایران شناخته می شود.

آب و هوای شهر تبریز
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 4 کمینه دما : 4

مکان‌ها دیدنی و توریستی تبریز

جاهای تاریخی و دیدنی  زیادی در شهر تبریز وجود دارد که ما چند مورد مهم را به شما معرفی می کنیم تا بتوانید با زمانبندی مناسب از همه آنها دیدن کنید. مسجد کبود تبریز که به خاطر ظرافت و تنوع کاشی کاری به فیروزه اسلام شهرت دارد، ارگ علیشاه که یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشوراست و نماد شهر هم به حساب می آید، پارک ائل گلی که لقب اولین اینترنت پارک کشور را به خودش گرفته است، خانه حریری، که بیانگر قدرت شگفت انگیز مینیاتور ایران است، موزه شهرداری، موزه آذربایجان، خانه مشروطه، موزه قاجار، بازار قدیمی تبریز و کلیسای مریم مقدس جزء دیدنی های این شهراست که که نباید دیدنشان را از دست بدهیم.

بهترین راه سفر

راه‌های مختلفی برای سفر به شهر تبریز وجوددارد مثل هواپیما، قطار و اتوبوس.فرودگاه تبریز در سمت جنوب غربي شهر قرار گرفته است که روزانه از تهران پرواز دارد. ایستگاه راه آهن تبریز در ابتداي خیابان راه آهن قرار گرفته است که با بنايي زيبا و قدیمی آماده خدمات رسانی به مسافران می باشد. ترمینال تبریز هم در انتهاي منظريه از سمت غربي و اماميه از سمت شرقي قرارگرفته  است که به مقصد اكثر شهرهاي بزگ كشور در هر لحظه از شبانه روزسرویس دارد. به دلیل طولانی نبودن مسیر هم می توان براحتی از ماشین شخصی استفاده کرد وکمتر از۸ ساعت به مقصد رسید.

بعد از خروج از تبریز

وقتی همه جای شهر تبریز را تماشا کردید و تاریخ این شهر را مرور کردید، شهر بستان آباد در جنوب شرقی تبریز، اهر در شمال شرقی تبریز، اسکو در جنوب غربی تبریز، مرند در شمال غربی تبریز، منطقه سهند و دره لیقوان در جنوب تبریز ،  دریاچه ارومیه در غرب تبریز، مراغه، میانه و بناب می‌توانند بهترین انتخاب، برای مقصد بعدی سفرتان باشند.

بهترین فصل برای سفر

زمان مناسب برای سفر به شهر تبریز فصل تابستان است. چون دراین فصل اصلا احساس گرما نمی کنید و کنار گشت و گذار و ورق زدن تاریخ این شهر امن،می توانید از هوای لذت بخش و نسیم خنک لذت ببرید. البته لازم به ذکراست  که اواخر فصل بهار هم زمان خوبی برای سفر کردن به این شهر است.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...