درباره شهر اورامان تخت در استان کردستان

اورامان یا هورامان تخت، یکی از شهر‌های استان کردستان است، که در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی مریوان قرار دارد. این شهر از نظر جغرافیایی، از جنوب به جوانرود و از غرب به عراق محدود می‌شود. آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و به خاطر داشتن چشمه‌های فراوان، چراگاه‌هایی سرسبز و باغ‌هایی خرم در دامنه کوه‌ها ، می‌ توان گفت یکی از زیباترین شهر‌های استان کردستان به حساب می آید.در مورد وجه تسمیه این شهر می‌توان گفت، که واژه «اورامان» یا به زبان محلی، «هـَـورامان» از دو بخش «هورا» به معنی «اهورا» و «مان» به معنی خانه، جایگاه و سرزمین تشکیل شده‌ است. بنابراین اورامان به معنی «سرزمین اهورایی» و «جایگاه اهورامزدا» می‌شود. «هور» در اوستا به معنی خورشید است و هورامان «جایگاه خورشید» هم معنی می‌شود.

آب و هوای شهر اورامان تخت
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 5 کمینه دما : 5

مکان‌ها دیدنی و توریستی اورامان تخت

کلا طبیعت این شهر بسیار زیبا است، و همه‌جای آن جاذبه گردشگری به حساب می آید، ولی یکی از جاذبه های طبیعی معروف آن آبشار بل می باشد.

بهترین راه سفر

اگر ترجیح می‌دهید به خاطر طولانی بودن مسیر، سفر هوایی داشته باشید، می‌توانید با هواپیما به سنندج بروید و از انجا به صورت زمینی به اورامان سفر کنید.

بعد از خروج از اورامان تخت

بعد از تماشای شهر زیبای اورامان، شهرهای مریوان، سنندج و سد گاوشان، می‌توانند انتخابهای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...