درباره شهر کلات نادری در استان خراسان رضوی

کلات،‌ یکی از شهرهای استان خراسان رضوی می‌باشد، که در 160 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد، این شهر به نام نادرشاه معروف شد و به آن کلات نادری می‌گویند. از لحاظ جغرافیایی، از شمال به کشور ترکمنستان، از جنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می‌شود. به دلیل قرارگیری این شهر در میان کوه‌ها، به آن سرزمین دژهای نفوذ ناپذیر هم می‌گویند و دلیل انتخاب نادرشاه برای ساختن کاخ در این منطقه نیز، همین مسئله‌ی نفوذ ناپذیری بود.

آب و هوای شهر کلات نادری
آخرین به‌روزآوری - 4:11
12°
کمینه دما : 11.52 کمینه دما : 11.52

مکان‌ها دیدنی و توریستی کلات نادری

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به کاخ خورشید (مهم‌ترین یادگار به جای مانده از نادرشاه افشار و تلفیقی از معماری ایرانی و هندی می‌باشد)، برج ارغونشا (قدمتش به دوران ایلخانان مغول برمی‌گردد)، قلعه ماد (دژی دست‌نیافتنی از دوران تیموریان)، طبیعت منطقه کلات نادری، برج و کتیبه نادری، دره فرسایشی قره سو، دره قله زو و کتیبه خان تاشی اشاره کرد.

بهترین راه سفر

فاصله تهران تا کلات نادر 1041 کیلومتر می‌باشد، که اگر بخواهید با ماشین یا اتوبوس به آنجا بروید، بین 13 تا 14 ساعت طول می‌کشد. همچنین می‌توانید با هواپیما به مشهد رفته، و از آنجا به صورت زمینی به کلات نادر بروید.

بعد از خروج از کلات نادری

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...