درباره شهر میبد در استان یزد

"میبد"یکی از شهرهای زیبا، تاریخی و ارزشمند ایرانِ در استان یزد می‌باشد. ازلحاظ جغرافیایی میبد در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد. واژه " میبد"  ناشی از دگرگونی نام " مهبود " سپاهبد عصر ساسانی است و گسترش شهر میبد در عهد ساسانی توسط همین سپاهد یا به گفته مورخان یزد" سرهنگ " ساسانی صورت گرفته است. زبان مردم میبد فارسی دری می‌باشد که دارای گویش‌های محلی مختلف است. از لحاظ پیشینه تاریخی، میبد قدمتی چند هزار ساله دارد و دارای بافت تاریخی و آثار ثبت شده بسیار زیادی است، به همین دلیل سازمان بین‌المللی یونسکو، شهر تاریخی میبد را در آثار آزمایشی تاریخی فرهنگی ایران قرار داده‌ است. لازم به ذکر است که این شهر نیمی از کاشی و سرامیک کشور را تولید می‌کند و قطب تولید این محصول به حساب می‌آید. گسترش شهرِ میبد  بر اساس طرح و نقشه سنجیده‌ای صورت گرفته كه در زمان‌های قدیم  برای پی‌ریزی یا توسعه شهرها به كار می‌بردند ودر همه جای ایران كم و بیش یکی بوده است. نقشه منظم شهرهای ساسانی بیشتر به صورت شبكه مستطیل با محورهای اصلی متقاطع و فرم چلیپایی بود كه خندق و حصاری محكم آن را فرا می‌گرفت. ابتدا و انتهای محورهای اصلی (شاهراه‌ها - شاهكوچه‌ها) به چهار دروازه می‌رسید. در این دوره،باوری ایرانی بر آن بود كه جهان چهار بخش دارد و شهرها باید طوری ساخته شوند كه درهای آن به چهارسوی جهان گشوده شوند. این چهار سو را "چهاركوستیك" می‌خواندند. طرح گسترش شهر میبد در زمان ساسانیان دارای همین ویژگی‌هاست و تقریباً تمامی شالوده دیوارهای گرداگرد شهر و بخش قابل توجهی از خندق‌ها و دروازه‌های چهارگانه میبد هنوز باقی مانده‌اند و با گذشت قرن‌ها و تغییرات گوناگون كه غالباً تدریجی و گهگاه سریع و توسط فرمانروایان صورت گرفته است، شبكه اساسی شهر در محدوده "شارستان" هنوز آشكارا قابل شناساییِ می‌باشد. سكه‌های به جای مانده از دوران پوراندخت ساسانی كه در این شهرستان ضرب می‌شد، از جمله اسناد تاریخی هستند كه اهمیت سیاسی و مدنی میبد را در دوران ساسانی نشان می‌دهند.

آب و هوای شهر میبد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
25°
کمینه دما : 25 کمینه دما : 25

مکان‌ها دیدنی و توریستی میبد

این شهر آثار ارزشمند زیادی دارد که از بین آن‌ها می‌توان به موزه سفال میبد،‌که کوزه‌ای سفالین از دوران مادها را دارد، قلعه بارچین میبد، که توسط اربابان زرتشتی ساخته شده است، کاروانسرای شاه عباسی، آب انبار کلار، یخچال خشتی میبد، برج کبوترخانه، چاپارخانه میبد، کاروانسرای گچلک، مسجد جامع میبد، قلعه مهرجرد، نارین قلعه و کاروانسرای شمسی اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر باید جاده تهران یزد را ۵۷۷ کیلومتر بروید، که اگر این مسیر را با ماشین یا اتوبوس طی کنید حدودا 6 ساعت طول می‌کشد، همچنین می‌توانید با هواپیما به یزد بروید و از یزد در کمتر از یک ساعت به میبد برسید.

بعد از خروج از میبد

بعد از تماشای تاریخ این شهر زیبا، شهرهای یزد، عقدا، مهریز، اردکان، بافق و منطقه حفاظت شده کالمند، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهترین زمان سفر به میبد فصل پاییز وماه‌های اسفند، فروردین و اردیبهشت‌ می‌باشد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...