درباره شهر طبس در استان خراسان جنوبی

طبس، مرکز شهرستان طبس و یکی از شهرهای استان خراسان جنوبی می‌باشد. این شهر قبلا جزء استان یزد بود ولی از سال 91 به خراسان جنوبی ملحق شد. این شهر با وجود اینکه در حاشیه کویر ایران قرار دارد، ولی به خاطر سرسبزی،‌ لقب گلشن کویر ایران را به خود اختصاص داده است. دور بودن شهر طبس از شهرهای حاصل‌خیز و سختی راه کویر، جابه‌جایی هرگونه کالای فاسدشدنی به طبس را ناممکن ساخته، به همین دلیل مردم طبس میوه و سبزی مورد نیاز خود را در محل تولید می‌کنند. همچنین فراورده‌های صادراتی این شهر فراورده‌های خشک و فاسدنشدنی مانند گندم و غله هستند. در برخی نقاط پیرامون طبس برنج‌زارهایی وجود دارد و حتی برنج نیز به عمل می‌آید. همچنین شهر طبس جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیری دارد که آن را به یکی از شهرهای مهم و توریستی ایران تبدیل کرده است. شهرستان طبس قدمتی سه هزار ساله در تاریخ خراسان دارد و از لحاظ فرهنگی و گویشی شباهت‌های فراوانی با مردم استان خراسان رضوی دارد. اولین اقوام ساکن طبس و در واقع اجداد طبسی‌ها دامدار و در غارهای مجاور چشمه سارها ساکن بودند، که هنوز آثاری از آنان باقی مانده است. شهر طبس در زلزله سال 1357 به کلی نابود و دوباره بازسازی شد. طبس، شهری در دل کویر با جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا و شگفت انگیز است که در فصل بهار و پاییز گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند.

آب و هوای شهر طبس
آخرین به‌روزآوری - 4:11
20°
کمینه دما : 20.29 کمینه دما : 20.29

مکان‌ها دیدنی و توریستی طبس

از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری طبس می‌توان به طاق شاه عباسی (قدیمی‌ترین و بزرگترین سد قوسی جهان) ، کال جنی (به عقیده بومیان قدیمی محل زندگی جن و ارواح بود و دره‌ای شگفت انگیز است که هر گردشگری را محصور خود می سازد) ، ارگ طبس (قدمتش به هزار سال پیش برمیگردد)،  چشمه آب گرم مرتضی علی (می توانید آب گرم و سرد را به طور همزمان در آن تجربه کنید)، آبگرم دیگ رستم (دمای در آن به قدری بالاست که نمی‌توان بیش از چند ثانیه گرمای آن را تحمل کرد)، باغ گلشن (بین دو کویر نمک‌زار ایران قرار دارد و جریان آب در آن به صورت دائمی است)، کال نمک یا رودخانه نمک طبس (رودخانه‌ای دائمی با بلورهای نمک تخم‌مرغی شکل که منظره‌ای دیدنی را بوجود آورده است)، روستای نایبند (ماسوله ای دیگر در ایران، اما در دل کویر است، در این منطقه‌ی سرسبز به دلیل جریان آب از قنات‌ها، شاهد بهشتی در دل کویر هستید و دارای حیاط‌های مشترک می‌باشد که بسیار دیدنی است. معماری روستا و خانه‌هایی که بر روی صخره سنگی بزرگی  قرار دارد، خانه‌های ماسوله را برای شما تداعی می‌کنند) ،روستای ازمیغان (یکی از بی‌نظیرترین و دیدنی‌ترین روستاهای مناطق کویری ایران) اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر، تمام راه‌ها از جمله اتوبوس، قطار و هواپیما امکان پذیراست. اما اگر سفر با ماشین شخصی را ترجیح می‌دهید، جاده خراسان و یا یزد پیشنهاد می‌شود. راحت‌ترین راه نیز، سفر با هواپیماست که در حدود 1 ساعت و 10 دقیقه به مقصد می‌رسید.

بعد از خروج از طبس

بعد از تماشای این شهر زیبا و تاریخی ، شهرهای بشرویه، بیرجند، جندق، خور، بیاضه و پناهگاه حیات وحش نایبندان،‌ می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای ادامه سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

همه‌ی فصل‌ها به جز تابستان، برای سفر به این شهر مناسب است و بهترین زمان سفر، فصل بهار و پاییز می‌باشد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...