درباره شهر همدان در استان همدان

همدان،‌ یکی از کلانشهرها و مرکز استان همدان در منطقه کوهستانی غرب ایران است. این شهر، از شهرهای سردسیر ایران محسوب میشود، که در دامنه‌های کوه الوند قرار گرفته است  و از لحاظ جغرافیایی، از شمال به زنجان، از غرب به سنندج،‌ از جنوب به ملایر و از شرق به ساوه و کمیجان محدود می‌شود. از نظر آب و هوایی،‌ شرایط جوی متغیری در فصول مختلف سال دارد، ولی به طور کلی چون در منطقه کوهستانی قرار گرفته است،‌ می‌ توان گفت تابستانهای خنک و زمستانهایی سرد دارد. در مورد قدمت این شهر می‌توان  گفت، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهان محسوب میشود، بطوریکه لقب پایتخت تاریخ و تمدن ایران را به این شهر نسبت داده اند،‌ همچنین یکی از پایتخت‌های کشور در زمان اشکانیان، هخامنشیان، ساسانیان، آل بویه و سلجوقیان بوده است . لازم به ذکر است اولین  پایتخت نخستین شاهنشاهی ایران ، یعنی مادها هم بوده است  امروزبه خاطر داشتن مراکز تاریخی و دیدنی فراوان به عنوان پنجمین شهر فرهنگی و توریستی کشور شناخته شده است.

آب و هوای شهر همدان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 4 کمینه دما : 4

مکان‌ها دیدنی و توریستی همدان

شهر همدان همانطور که از لقبش پیداست از تاریخی ترین شهر های ایران است، برای همین پر از جاذبه های تاریخی و طبیعیست  ولی از مهم ترین انها که اصلا نمی‌ توان از دیدنشان صرف نظر کرد،‌ می‌ توان به تپه هگمتانه ، که وسیع‌ترین تپه باستانی ایران است، گورستان پارتی ، که به مدت ۲۰۰ سال از اواخر دوران هخامنشی تا نیمه اول دوره سلوکی مورد استفاده بوده، کتیبه‌ های گنج‌ نامه ، و مجسمه شیر سنگی،  که از آثار بجا مانده از دوره قبل از اسلام است ، گنبد علویان ، غار علی صدر، که از نظر خیلی از گردشگران زیباترین غار ایران است ، آرامگاه بابا طاهر، آرامگاه استر و مردخای ، آرامگاه بوعلی سینا،مسجد جامع همدان، برج قربان و حمام قلعه اشاره کرد. در ضمن پیشنهاد می‌کنیم اگه زمان بیشتری دارید، سری هم به دهکده توریستی، فرهنگی و ورزشی گنجنامه بزنید و از امکانات مختلف این مجموعه، مثل تله کابین، سورتمه ریلی، آبگیر ماهی گیری، شهربازی مدرن، سینما  چهاربعدی، بانجی جامپینگ و ... لذت ببرید.

بهترین راه سفر

از تهران برای رفتن به همدان از سه طریق می شود اقدام کرد، سفر با اتوبوس، هواپیما و ماشین شخصی که اکثرمردم سفر با ماشین شخصی رو ترجیح میدهند . اگر شما هم سفر با ماشین شخصی رو ترجیح می‌دهید ، برای رفتن به همدان سه مسیر مقابل شماقرار دارد، اولین مسیر اصلی تهران – همدان که از قزوین می‌گذرد و ۲۰۰ کیلومتر از این مسیر آزادراه و بزرگ ‌راه است ، این جاده از گردنه آوج عبور می‌کند و به نسبت سایر مسیرها جذابترین مسیر است. دوم مسیر جاده ساوه به همدان که حدود ۵۰  کیلومتر از مسیر اصلی کوتاه ‌تراست اما قشنگی و جذابیت ویژه‌ای ندارد.  سومین مسیر، جاده‌‌ای که از بوئین زهرا می‌گذرد و زیبایی ندارد و از نظر استانداردهای راه‌سازی هم توصیه نمی‌شود .  

بعد از خروج از همدان

بعد از گشت و گذار در شهر تاریخی همدان، شهر فامنین در شمال شرقی، تویسرکان و ملایر در جنوب و منطقه حفاظت شده خان گرمز در جنوب غربی،‌ می‌توانند انتخابهای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند. 

بهترین فصل برای سفر

با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی همدان، بهار و تابستان فصول مناسب‌تری برای سفر به این شهرهستند.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...