درباره شهر ملایر در استان همدان

ملایر، مرکز شهرستان ملایر و یکی از شهرهای استان همدانِ که از لحاظ جغرافیایی از شمال به همدان، از شرق به اراک، از جنوب به بروجرد و از غرب به نهاوند محدود می‌شود . از لحاظ اقلیمی و آب و هوایی به دلیل قرار گرفتن  بین رشته کوه‌های زاگرس آب و هوای معتدل کوهستانی دارد. پیشینه تاریخی این شهر هم بر اساس یافته‌های باستان شناسان به دوران تمدن عیلامی‌ها برمی گردد. این شهر زبیا پر از دیدنی‌های تاریخی و طبیعیست  که باعث میشود  هر ماجراجویی جذب این شهر شود.

آب و هوای شهر ملایر
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 4 کمینه دما : 4

مکان‌ها دیدنی و توریستی ملایر

این شهر هم مثل اکثر شهرهای ایرانی پر از جاذبه است. جاذبه های طبیعی و تاریخی زیبایی که باعث میشود مسافرهای زیادی برای بازدید به آن سفر کنند تا از نزدیک بتوانند شاهد آنها باشند. از جاذبه های طبیعی معروف و شناخته شده ملایر می توان  به  تالاب آق گل که از زیستگاه های مهم پرندگان وحشی و کوچ کننده مانند فلامینگو، قو، غاز خاکستری،اردک سرسبز، پلیکان و لک لکِ،  پارک جنگلی سیفیه یا همون باغ سیف الدوله  که اولین پارک ایرانِ،  دریاچه کوثر که یه دریاچه مصنوعی باحال تو شهرِ،  منطقه حفاظت شده لشگردر و  بام ملایر که یه فضای مناسب برای اقامت خانواده ها و گردشگران داخلی و خارجی هست را اشاره کرد. از جاذبه های تاریخی شهر هم می توان  به قدیمی‌ترین نیایشگاه آریایی‌ها که به اسم ارگ نوشیجان معروف است ،  یخچال میرفتاح که از آثار زیبا و دیدنی دوره قاجاریه است،  برج خانقلی که از خشت و گل ساخته شده و حدود ۷۰۰ سال قدمت دارد، مقبره سیف الدوله،  خانه لطفعلیان یا  همان موزه ملایر اشاره کرد. 

بهترین راه سفر

از تهران تا ملایر حدود ۳۸۶ کیلومتر مسافت است که شما می توانید این مسیر را با ماشین شخصی یا اتوبوس طی کنید و در مدت زمان ۴ الی ۵ ساعت به مقصد برسید.

بعد از خروج از ملایر

بعد از گشت و گذار در شهر تاریخی ملایر، شهرهای همدان، تویسرکان  و فامنین می‌توانند  پیشنهادهای خوبی برای ادامه سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بیشتر مسافران اواخر  تابستا ن که فصل برداشت انگور و شیره پزان است به ملایر سفر میکنند. ایام نوروز هم که دیگر جای خودش را  دارد. در کل به خاطر کوهستانی بودن فصل های بهار و تابستان برای سفر مناسب تر هستند. 

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...