درباره شهر دلیجان در استان مركزی

این شهر، مرکز شهرستان دلیجان و یکی از شهرهای استان مرکزی می‌باشد، که در جنوب شرقی استان و در 140 کیلومتری شرق اراک قرار دارد. از لحاظ اقلیمی از شهرهای سرد و خشک ایران می‌باشد. در مورد پیشینه تاریخی این شهر می‌توان گفت، دلیجان پیشین، شهری بسیار بزرگ با چهار دروازه در چهار طرف بود که به دروازه‌های قلیان، آتشکده، شاه ولی و کاه گندم معروف بودند. گستردگی شهر قدیمی دلیجان را تا نزدیکی خورهه ذکر کرده‌اند. مجموعه نشانه‌ها و آثار پیدا شده تاریخی مانند سفال‌ها، خمره‌ها و آجرهای بسیار زیبا نشان می‌دهند که دلیجان شهری بسیار بزرگ بود.

آب و هوای شهر دلیجان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
10°
کمینه دما : 9.84 کمینه دما : 9.84

مکان‌ها دیدنی و توریستی دلیجان

از مهم‌ترین اماکن دیدنی شهر دلیجان، می‌توان به غار چال نخجیر (که با گذشت 70 میلیون سال از عمرش، از زیبا‌ترین غارهای آهکی و زنده جهان به حساب می‌آید)، کاروانسرای دودهک، پل تاریخی دودهک، مجتمع جهانگردی آبگرم محلات، سد پانزده خرداد و دره آبشتا اشاره کرد.

بهترین راه سفر

فاصله تهران تا دلیجان حدود 260 کیلومتر می‌باشد، که این مسافت را در کمتر از 3 ساعت می‌توانید به صورت زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس طی کنید. برای سفر هوایی نیز، باید با هواپیما به اراک رفته، و از آنجا به صورت زمینی به دلیجان بروید.

بعد از خروج از دلیجان

بعد از گشت و گذار در شهر دلیجان، شهرهای محلات، اراک، منطقه حفاظت شده هفتاد قله، پناهگاه حیات وحش موته و دریاچه نمک میقان، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...