درباره شهر اراک در استان مركزی


اراک یکی از کلانشهرها و مرکز استان مرکزی ایران می‌باشد که از نظر جغرافیایی از شمال به تفرش و فراهان، از شرق به قم، از جنوب به خمین و از غرب به خنداب محدود می‌شود. از نظر آب و هوایی، ویژگی اقلیمی فلات مرکزی ایران یعنی زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌های گرم و خشک دارد.
از سده دوم اسلامی، ناحیه بین همدان، ری و اصفهان، عَراق نامیده شده بود که بعدها برای تمایز با عراق عرب،‌ آن را عراق عجم نام‌گذاری کردند. عَراق عرب، اراک است. اراک نسبت به بسیاری از شهرهای ایران، شهر جوانی محسوب می‌شود. این شهر در دوران قاجار بنیان شد و کمی بیش از دو قرن قدمت دارد و بیشتر جاذبه‌های تاریخی‌اش مربوط به دوران قاجار است. اراک، یکی از شهرهای صنعتی ایران می‌باشد، که از لحاظ گوناگونی محصولات صنعتی، نخستین، و از لحاظ وجود صنایع مادر، دومین، و به طور کلی چهارمین قطب صنعتی کشور محسوب می‌شود.

آب و هوای شهر اراک
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 8.09 کمینه دما : 8.09

مکان‌ها دیدنی و توریستی اراک

اراک شهر زیبایی برای گردشگری می‌باشد. آب و هوای خوش این شهر باعث می‌شود، نفسی تازه کنید و لحظات خوبی را در اماکن دیدنی و گردشگری این شهر بگذرانید. از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اراک می‌توان به تالاب میقان (تالابی 2000 ساله که یکی از 10 تالاب مهم ایران است)،‌ مسجد و مدرسه سپهداری (اولین مدرسه ساخته شده در اراک،‌ حمام چهارفصل (بزرگترین حمام ایران می‌باشد و تنها حمامی است که قسمتی مجزا برای اقلیت‌های مذهبی دارد)، روستای تاریخی هزاوه (زادگاه امیرکبیر)،‌ غار سفیدخوانی،‌ بازار سرپوشیده اراک، قلعه حاج وکیل ، کلیسای مسروپ مقدس و چشمه چپقلی اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر، از تمام وسایل نقلیه مثل هواپیما،‌ قطار، اتوبوس و ماشین شخصی می‌توانید استفاده کنید. این شهر فرودگاه بین المللی دارد و همچنین به شبکه راه‌آهن سراسری متصل است. برای سفر با ماشین شخصی یا اتوبوس نیز باید، مسافت جاده‌ای 284 کیلومتری را طی کنید.

بعد از خروج از اراک

بعد از تماشای شهر اراک، شهرهای نیمور و محلات در شرق، ملایر در غرب، الیگودرز و ازنا در جنوب و خمین در جنوب شرقی،‌ می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

اراک از شهرهای کویری ایران است، پس بهترین زمان سفر فصل بهار، به خصوص فروردین و اردیبهشت ماه می‌باشد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...