درباره شهر آمل در استان مازندران

آمل در استان مازندران واقع شده و یکی از شهرهای تاریخی این استان است. این شهر لقب قطب صنعت و قطب فرهنگی استان مازندران و پایتخت برنج ایران را به خود ختصاص داده است. آمل یکی از قدیمی‌ترین مراکز یکجانشینی، از شهرهای مهم ترابری، کشاورزی، گردشگری و صنعتی ایران و از مهم‌ترین شهرهای مرتبط به علم در تاریخ است. از لحاظ قدمت و پیشینه، این شهر را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران معرفی کرد که قدمتش به قبل از اسلام می‌رسد. پیشینه تاریخی شهر آمل به زمان مادها بر می گردد و در تاریخ نوشتاری نیز مانند شاهنامه از مراکز مهم اتفاقات بود. آمل زمانی پایتخت رسمی اشکانیان و شهر مورد علاقه شاه‌های صفوی بود. بطوریکه به آن، لقب پایتخت دنیای مسکون را دادند. این شهر از لحاظ جغرافیایی با شهر بابل از شرق، از شمال با محمود آباد و دریای خزر و از غرب با چمستان همجوار است و باتوجه به طبیعت بکر و بی نظیرآن یکی از شهرهای توریستی استان مازندران می‌باشد.

آب و هوای شهر آمل
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 7.94 کمینه دما : 7.94

مکان‌ها دیدنی و توریستی آمل

بدون اغراق می‌توان گفت، آمل دنیایی از جاذبه‌های گردشگری، به خصوص جاذبه طبیعی است. که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به قله دماوند (بلندترین قله ایران و خاورمیانه‌)، روستای فیلبند (که همچون بهشتی بر فراز ابرهای مازندران جلوه‌گری می‌کند)، آبشار یخی (بجز یکی دو ماه، بقیه ایام سال یخ زده ا‌ست)، جنگل‌های هیرکانی (از منحصر بفرد ترین جنگل‌های دنیا)، جنگل الیمستان (که طبیعت بکرش غیر قابل وصف است)، آبشار شاهاندشت، پارک جنگلی میرزا کوچک خان، آتشکده آمل، غارهای سنگی کافرکلی، قلعه ملک بهمن، منطقه حفاظت شده هراز و دشت لار اشاره کرد.

بهترین راه سفر

مسافت جاده ای تهران تا آمل 185 کیلومتر (جاده هراز) می‌باشد. برای سفر به این شهر می‌توانید از اتوبوس یا ماشین شخصی استفاده کنید و با طی کردن حدود 3 ساعت به شهر آمل برسید. این شهر راه‌آهن ندارد و فرودگاهش نیز در حال راه‌اندازی است.

بعد از خروج از آمل

بعد از گشت و گذار در این شهر زیبا، شهرهای ساری، قائم شهر، بابل، فریدونکنار، پارک ملی لار و جنگل اورست، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهترین فصل سفر به این شهر، اوایل بهار و اوایل پاییز می‌باشد که زیبایی‌های طبیعی فوق العاده‌ای دارد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...