درباره شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی

مهاباد، مرکز شهرستان مهاباد و یکی از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی است . از لحاظ جغرافیایی، در ۱۲۰ کیلومتری جنوب شرقی ارومیه قراردارد و از شمال به شهرستان میاندوآب، از جنوب به سردشت، از غرب به پیرانشهر و نقده و از شرق به بوکان محدود می‌شود. آب و هوای معتدل کوهستانی با تابستانی  خنک و زمستانی خیلی سرد دارد . این شهر چون خیلی سرسبز و زیباست وبین چندین کوه قرار گرفته،‌ لقب نگین آذربایجان غربی را به خود گرفته است. در مورد تاریخچه‌ این شهر می توان  گفت تا قبل از اواخر حکومت شاه عباس صفوی فقط یک آبادی بوده است ، ولی با انتقال حکومت به انجا کم کم به شهر تبدیل شد و الان یکی از مهم ترین شهر‌های این استان محسوب میشود.

آب و هوای شهر مهاباد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 3.97 کمینه دما : 3.97

مکان‌ها دیدنی و توریستی مهاباد

از مهم‌ترین جاذبه های کردشگری این شهر، می توان به غار سهولان، که از مهم‌ترین، زیباترین و کم نظیرترین غارهای آبی ایران است، دریاچه سد مهاباد، که جزو ۱۰ سد پر آب ایران است،‌ دخمه سنگی یوسفکند،‌ که از آثار ارزشمند دوران ماننائی هاست،‌ موزه مردم شناسی مهاباد، مسجد جامع مهاباد و غار فقرقا اشاره کرد.

بهترین راه سفر

از تهران تا مهاباد ۶۷۶ کیلومتر مسافت است، که اگر زمینی باماشین شخصی یا اتوبوس برویم حدودا ۸ ساعت زمان می برد. برای سفر هوایی هم باید باهواپیما به  بناب سفر کرد و از انجا زمینی به مهاباد حرکت کرد.

بعد از خروج از مهاباد

بعد از گشت و گذار در این شهر، شهرهای بوکان، بانه، سقز، ارومیه و مراغه،‌می‌توانند بهترین انتخاب برای مقاصد بعدی سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...