درباره شهر خرم آباد در استان لرستان

شهر خرم آباد، از نخستین سکونت‌گاه‌های مردم ایران به شمار می‌رود. غارهای مسکونی دره خرم‌آباد که می‌توان به غارهای کنجی، یافته، پاسنگر، گراجنه و اشکفت قمری اشاره کرد، حاوی آثار زندگی انسان غارنشین در دوره‌های موسترین، بارادوستی و زارزی بوده است‌. بنابر تاریخ گذاری‌هایی که از راه آزمایش رادیوکربن در غارکنجی در دره خرم‌‌آباد انجام شده است، قدمت آثار آن به بیش از ۴۰ تا ۵۰ هزار سال پیش می‌رسد. خرم آباد،‌ بزرگ‌ترین شهر لرنشین و مرکز استان لرستان در غرب ایران می‌باشد که از نظر جغرافیایی، از شمال به شهرستان سلسله، از شمال شرق به شهرستان بروجرد، از شرق به شهرستان‌های دورود و الیگودرز، از جنوب به شهرستان اندیمشک و از غرب و جنوب غرب به شهرستان‌های دوره و پلدختر محدود می‌شود. از نظر آب و هوایی، معتدل و نیمه مرطوب می‌باشد و میزان بارندگی در این شهر، به خصوص در فصل بهار بسیار زیاد است. در مکان فعلی این شهر،‌ شهری به نام "شاپور خواست" که به دستور شاپور دوم، در زمان ساسانیان ساخت شده بوده وجود داشت،‌ که به هنگام حمله مغول به کلی نابود شد. در کل خرم‌آباد از شهرهای توریستی ایران به شمار می‌آید،‌ که آثار گردشگری و تاریخی متعددی دارد، همچنین یکی از پایتخت‌های هزار اسپیان و آل حسنویه بود.

آب و هوای شهر خرم آباد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 9 کمینه دما : 9

مکان‌ها دیدنی و توریستی خرم آباد

این شهر دارای بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری بسیاری می‌باشد که از مهم‌ ترین آن‌ها می‌توان به قلعه فلک الافلاک (قلعه‌ای باشکوه از دوران ساسانیان و نماد شهر خرم آباد و استان لرستان)، مناره آجری (مناره دید‌بانی شهر خرم آباد بوده و حدود 900 سال قدمت دارد) ، پل شاپوری (یکی از شاهکارهای دوره ساسانیان)،‌  گرداب سنگی (یکی از جاذبه‌های اصلی شهر خرم آباد)، دریاچه گیو (یکی از زیباترین دریاچه‌های کشور)، آبشار افرینه،‌ سنگ نبشته،‌ آرامگاه باباطاهر، آسیاب گبری و بام لرستان، مجتمع علمی ، تحقیقاتی ، اقامتی و گردشگری رصد خانه کاسین (مدرن‌ترین رصدخانه در خاورمیانه که در بام لرستان در ارتفاع 1860 متری از سطح دریا  و با امکانات رصدی و اقامتی و رفاهی را برای گردشگران واقع شده است) اشاه کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر،‌ می‌توانید از هواپیما،‌ اتوبوس یا ماشین شخصی استفاده کنید. فرودگاه خرم آباد هر روزه از تهران پرواز دارد. برای سفر زمینی نیز با طی کردن مسافت 499 کیلومتر از مسیر بروجرد، می‌توانید به این شهر زیبا برسید.

بعد از خروج از خرم آباد

بعد از تماشای بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهر، ،‌شهرهای الیگودرز، ازنا، دورود و منطقه حفاظت شده اشترانکوه در شرق، کوهدشت در غرب و دریاچه سد دز در جنوب، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

خرم آباد، در فصل بهار، به خصوص اردیبهشت ماه، بهترین شرایط آب و هوایی و زیباترین مناظر طبیعی را دارد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...