درباره شهر پلدختر در استان لرستان

پل دختر، یکی از شهرهای استان لرستان و مرکز شهرستان پل دختر می باشد، که در دامنه کوه مَلِه، از رشته‌کوه زاگرس واقع شده است. دلیل نام‌گذاری و شهرت این شهر، وجود پل‌های باستانی و اهمیت ارتباطی آن‌ها می‌باشد. مردم این شهر، لر هستند و گویش لری بالاگریوه‌ای دارند، که یکی از گویش‌های لری در جنوب غربی استان لرستان است. از لحاظ آب و هوایی، تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل دارد. این شهر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست.

آب و هوای شهر پلدختر
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 9 کمینه دما : 9

مکان‌ها دیدنی و توریستی پلدختر

این شهر، به شهر پل‌های تاریخی و تالاب‌های زیبا معروف است. از زیباترین جاذبه‌های پل دختر می‌توان به غار کلماکره (یکی از با ارزش‌ترین و زیبا‌ترین غارهای ایران از لحاظ باستان شناسی از دوره عیلامی‌ها)، پل دختر (از شاهکارهای معماری پل‌سازی ایران در دوران ساسانیان)، تالاب‌های پل دختر (یازده هزار سال از عمرشان می‌گذرد و چشم هر رهگذری را مجذوب خود می‌کنند)،‌ غار کوگان (غاری دست‌ساز از دوران اشکانیان)، پل تلخاب (پلی زیبا از دوران ساسانیان که تا حدودی در هم شکسته است)، آبشار کول چپ، امامزاده شاه احمد و پل تاریخی معمولان اشاره کرد.

بهترین راه سفر

فاصله تهران تا پل دختر، 607 کیلومترمی‌باشد، که می‌توانید این مسیر را به صورت زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس بروید، برای سفر هوایی نیز، می‌توانید با هواپیما تا خرم آباد رفته، سپس از آنجا به صورت زمینی به پل دختر بروید.

بعد از خروج از پلدختر

بعد از تماشای این شهر زیبا، شهرهای کوهدشت، دره شهر، منطقه حفاظت شده کبیرکوه و منطقه حفاظت شده دینارکوه می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...