درباره شهر بروجرد در استان لرستان

بروجرد که قطب صنعتی و دومین شهر پرجمعیت استان لرستان می باشد، در غرب ایران قرار دارد. این شهر، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و به خاطر داشتن طبیعتی کوهستانی و مزارع و مراتع سرسبز و آب و هوای مطلوب، لقب دارالسرور را به آن داده‌اند. بیش از دویست خانه اعیانی از دوره قاجار در این شهر وجود دارد و بافت تاریخی بروجرد با ۲۷۰ هکتار وسعت سومین بافت تاریخی گسترده در بین شهرهای ایران می باشد.  نشانه‌های تاریخی به دست آمده از برخی گورستان‌ها و تپه‌های باستانی اطراف بروجرد، قدمت سکونت بشر را دست کم از سه هزار سال پیش از میلاد مسیح نشان می‌دهند. نوشته‌های موجود، حاکی از آن است که، بروجرد در زمان ساسانیان از مراکز شهری ایرانیان بود و در آن آتشکده‌ای بزرگ برپا بود؛ ساخته شدن شهر "بروگرد"  یا بروجرد را به فیروز ساسانی (پیروزگرد) نسبت داده‌اند. این شهر و مناطق پیرامونش روی "گسل سراسری زاگرس" قرار دارند، به همین دلیل زلزله‌خیز هستند. این شهر دارای هوای سرد کوهستانی با زمستان‌های پر برف و سرد و تابستان‌های معتدل است. تعداد روزهای یخبندان در بعضی از نقاط این ناحیه به بیش از ۷۰ روز می‌رسد.

آب و هوای شهر بروجرد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 9 کمینه دما : 9

مکان‌ها دیدنی و توریستی بروجرد

بافت قدیمی بروجرد، حدود نیمی از شهر را تشکیل می‌دهد و از دوران قاجار به جای مانده است که تا دهه‌های قبل محصور به یک قلعه بزرگ با دروازه‌های متعدد بود. بروجرد دارای جاذبه‌های زیادی برای گردشگری می‌باشد که می‌تواند پاسخگوی سلیقه‌های مختلفی باشد؛ جاذبه‌های تفريحی، تاريخی و مذهبی هر ساله در فصول بهار و تابستان پذيرای ميهمانان و گردشگران فراوانی هستند .گردشگران در مناظر بكر و تفرجگاه‌های اين شهرستان و با رفتن به دامان طبيعت خاطرات خوشی را می‌سازند. بیشتر آثار موجود در این منطقه مربوط به دوره قاجار و قبل از آن هستند و بعضی از مساجد و خانه‌های اعیانی آن از ارزش گردشگری و تاریخی زیادی برخوردارند. تنگه کپرگه، تالاب بیشه دالان، مسجد سلطانی بروجرد، موزه مردم شناسی ، منطقه گلدشت، بازار بزرگ بروجرد، خانه مصری، مسجد جامع بروجرد، گردشگاه تپه چغا (بام بروجرد)، مسجد امام، پل قلعه حاتم، امامزاده جعفر بروجرد، پارک فدک، پل چالان چولان، پارک یادبود از جاذبه‌های گردشگری بروجرد به شمار می‌آیند.

بهترین راه سفر

بهترین راه سفر به بروجرد، استفاده از اتوبوس می‌باشد که از بیشتر شهرهای بزرگ کشور قابل دسترسی است. بروجرد در حال حاضر فرودگاه ندارد و نزدیک‌ترین ایستگاه قطار با شهر بروجرد حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد .

بعد از خروج از بروجرد

بعد از گشت و گذار در این شهر زیبا، شهرهای دورود، کوهدشت، خرم آباد، پل دختر، الیگودرز و  ازنا می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهترین زمان سفر به بروجرد، نیمه دوم بهار و تمام تابستان می‌باشد. با توجه به کوهستانی بودن منطقه، بروجرد در این ماه‌ها از هوای بسیار مطبوع و منحصر به فردی برخوردار است.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...