درباره شهر گنبد کاووس در استان گلستان

گنبد کاووس با تمدن کهن 6 هزارساله، مرکز شهرستان گنبد کاووس و یکی از شهرهای استان گلستان است، که دومین شهر بزرگ استان،‌ بعد از گرگان با تاریخی پرفراز و نشیب و دانشمندانی نامدار و اقوامی مقتدر است. هچنین بقایای آثار باستانی فراوان که جایگاهی مهم و ارزشمند در تاریخ و تمدن باشکوه ایران دارند، در این شهر می‌باشد. از لحاظ آب و هوایی از شهر‌های معتدل و مرطوب ایران است. در محل فعلی شهر گنبد کاووس، در گذشته، شهری به نام هیرکان و سپس گرگان «جرجان» قرار داشت که به دلیل قرار داشتن در جاده ابریشم از اهمیت بسیاری در بازرگانی برخوردار بوده‌ است. البته می توان گفت این منطقه سهم عمده‌ای در علم پزشکی، جهان اسلام داشته و دو تن از معروف‌ترین پزشکان ایران و جهان، ابوسهل مسیحی و سیداسماعیل (حکیم) جرجانی صاحب دایره‌المعارف ذخیره خوارزمشاهی، از این سرزمین بوده‌اند. در دوران رضا‌شاه پهلوی در کنار خرابه‌‌های گرگان باستان شهری جدید، با قواعد مدرن شهرسازی بنا شد که گنبد کاووس نام گرفت. این شهر به خاطر برجش معروف است، چون این برج، یکی از بلند‌ترین برج‌های دنیاست و به دلیل طبیعت زیبا و دیدنی خصوصا در بهار و اوایل پاییز گردشگران زیادی به این منطقه سفر می‌کنند.

آب و هوای شهر گنبد کاووس
آخرین به‌روزآوری - 4:11
12°
کمینه دما : 11.77 کمینه دما : 11.77

مکان‌ها دیدنی و توریستی گنبد کاووس

گنبدکاووس از مناطق گردشگری و تاریخی با دشت‌های سرسبز ترکمن‌ صحرا و تپه‌های طلایی‌رنگ و با گنبد و دشت‌های وسیع، با ترکمن‌های مهربان، لباس‌ها و روسری‌های رنگی ترکمنی و آب‌وهوای مطبوع از زیباترین شهرهای کشور محسوب می‌شود.از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به شهر تاریخی جرجان (با 7000 سال قدمت کاندیدای ثبت در فهرست آثار جهانی قرار دارد)، زیارتگاه خالد نبی (یکی از عجیب‌ترین و زیبا‌ترین مجموعه‌های تاریخی ایران)، برج گنبد قابوس (بلندترین برج آجری جهان است و در سال‌های اخیر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد)، یاریم تپه (نشان دهنده‌ی استقرار در دوره نوسنگی)، پارک توریستی الغدیر، تالاب آلاگل (معروف به تالاب رنگی)، تالاب آلماگل یا همان دریاچه سیب (که آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و همین باعث می‌شود که در پاییز و زمستان که آب و هوای معتدلی دارد پذیرای پرنده‌های مهاجر از سیبری باشد)، تالاب تنگلی ( که در واقع کانالی آبرسان به طول تقریبی ۵ کیلومتر است)، تالاب آجی گل (یکی از تالاب‌های زیبا و بکر استان گلستان است و در زبان ترکمن به معنی دریاچه تلخ می‌باشد)، دریاچه مصنوعی گنبد (نخستین دریاچه مصنوعی گلستان)، شهر تاریخی دشت حلقه (معروف به شهر باستانی نامنظم هشت ضلعی)، آرامگاه مختوم قلی فراقی (در شمال استان گلستان، شهرستان گنبد کاووس، روستای آق تقه واقع شده‌) اشاره کرد.

بهترین راه سفر

مسافت تهران تا گنبد کاووس 503 کیلومتر می‌باشد که می‌توانید با ماشین یا اتوبوس طی 7 ساعت به آنجا بروید. همچنین می توانید باهواپیما از تهران  تا گرگان رفته و از آنجا با ماشین (حدودا 1:26دقیقه) به گنبد کاووس بروید.

بعد از خروج از گنبد کاووس

بعد از تماشای این شهر، شهرهای مینودشت، علی آباد کتول و گرگان می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

آب و هوای گنبد کاووس گرم و معتدل است. ماه‌های فصل زمستان در گنبد کاووس بسیار بارانی‌تر از ماه‌های فصل تابستان می‌باشد و بهترین زمان برای سفر به این شهر، اوایل بهار و اوایل پاییز است.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...