درباره شهر گرگان در استان گلستان

گرگان، مرکز استان گلستان، در شمال شرقی کشورمی باشد. گرگان فعلی، در قدیم استرآباد نام داشت ولی گرگان قدیم که جرجان خوانده می‌شد، شهری آباد در نزدیکی گنبد کاووس امروزی بود، که درحال حاضر فقط ویرانه‌هایی از آن باقی مانده است. در زبان پهلوی منطقه گرگان را " ورکان" یا "وهرکانه" و در زبان یونانی هیرکانیا  و در زبان عربی جرجان می گفتند. نخستین کاوش‌ها در حدود سال 1841 میلادی در زیر تپه‌ای مصنوعی در نزدیکی شهر گرگان انجام شد که خزانه معروف استرآباد در آن کشف گردید. کارشناسان برخی از اشیای موجود در آن خزانه را که شباهت بسیار با کشفیات تپه حصار دامغان داشت، متعلق به هزاره سوم پیش از میلاد (نزدیک به 5 هزار سال پیش) دانسته اند. در دوره ساسانیان دیوار تدافعی بزرگی در این منطقه به نام دیوار بزرگ گرگان ساخته شد که توسط باستان شناسان انگلیسی به مار سرخ شهرت یافت. این دیوار بزرگ در سده 5 میلادی تکمیل شد و بیانگر صنعت پیشرفته تدافعی آن دوران است. دیوار دفاعی گرگان که طولانی ترین اثر معماری ایران باستان است در مدت90 سال ساخته شد .این دیوار بعد از دیوار چین به طول شش هزار کیلومتر و سمیز آلمان به طول 548 کیلومتر بزرگ ترین دیوار جهان است. شهر گرگان کهن (در نزدیکی گنبد کاووس امروزی) در زمان حمله مغول ویران شد و مرکز منطقه گرگان به شهر استرآباد منتقل شد. زبان مردم منطقه گرگان در سده‌های گذشته گویشی از ریشه زبان پارتی بود. نمونه‌هایی از گویش قدیم گرگانی در نوشتار‌های فرقه حروفیه به جا مانده است. این شهر از نظر جغرافیایی، از شرق، به علی آباد کتول،‌ از شمال به آق قلا،‌ از غرب به کردکوی،‌ از شمال غربی،‌ به بندر ترکمن و از جنوب به رشته کوه‌های البرز محدود می‌‌شود. از نظر آب و هوایی، این شهر آب و هوایی معتدل دارد، هرچند تابستان‌های آن نسبتاً گرم و شرجی است. اقلیم منطقه بسیار گوناگون و متنوع می‌باشد و کوه، جنگل و چمنزار، جلگه و دشت، بیابان و شورمزار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین کشاورزی را شامل می‌شود. اکثریت جمعیت شهر گرگان، مردم پارسی‌ زبان هستند.

آب و هوای شهر گرگان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
10°
کمینه دما : 10 کمینه دما : 10

مکان‌ها دیدنی و توریستی گرگان

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر گرگان ، که در سفرتان باید حتما از آن دیدن کنید، می‌توان به پارک جنگلی ناهارخوران (که شهرت ملی دارد و مهم‌ترین جاذبه گردشگری گرگان است)، پارک جنگلی النگدره (یکی از 7 منطقه گردشگری کشور) ، تپه هزار پیچ (معروف به بام گرگان)، روستای زیارت (یکی از 10 روستای کشور است،‌ که دارای بافت تاریخی با ارزش است)، خانه باقری (از بناهای شاخص بافت تاریخی گرگان)،‌ کاخ موزه گرگان،‌ مدرسه عمادیه، سد اسکندری و کاروانسرای قزلق اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر، باید مسیر جاده‌ای 410 کیلومتری را طی کنید، که می‌توانید با ماشین شخصی یا اتوبوس بروید، که پیشنهاد ما سفر با ماشین شخصی است، زیرا جاده  بسیار زیبایی دارد.  برای سفر زمینی، یک انتخاب دیگر نیز وجود دارد، آن هم سفر با قطار است. همچنین برای سفر هوایی، این شهر دارای فرودگاهی است که در هفته دو پرواز، در مسیر تهران به گرگان انجام می‌دهد.

بعد از خروج از گرگان

بعد از گشت و گذار در این شهر سرسبز و زیبا، جنگل کبودوال در جنوب شرقی، شهر کردکوی در غرب، بندر ترکمن در شمال غربی، شهر علی آباد کتول در شرق و منطقه حفاظت شده جهان نما و روستای نومل در جنوب و همچنین گنبد کاووس  و بندر ترکمن می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهترین فصل سفر به این شهر سرسبز و زیبا،‌ فصل بهار به ویژه اردیبهشت و خرداد ماه می‌باشد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...