درباره شهر کرمانشاه در استان کرمانشاه

کرمانشاه، نهمین شهر پر جمعیت کشور و مرکز استان کرمانشاه در غرب ایران است. از لحاظ جغرافیایی، از شمال به کوه فرخشاد، از شمال غربی به کوه طاق بستان و از جنوب به سفید کوه منتهی می‌شود. از نظر آب و هوایی، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد ،‌ تابستانهای این شهر به ویژه تیر و مرداد خیلی گرم است و زمستانهای آن،‌ به ویژه دی و بهمن هوای بسیار خنکی دارد. کرمانشاه پرجمعیت‌ترین و بزرگترین شهر کردنشین ایران است و مرکزیت سیاسی-اداری غرب کشور هم محسوب می‌شود. بیشتر مردم این شهر، به گویش‌های مختلفی از زبان کردی صحبت می‌کنند. کرمانشاه به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهستانی زاگرس ,غار و پناهگاه‌های طبیعی زیاد ، همیشه مورد توجه انسان‌های عصر سنگ بوده است، به همین دلیل از لحاظ بقایای سکونت‌های پیش از تاریخ، یکی از مناطق بسیار غنی و مهم در ایران و غرب آسیاست، بطوریکه بعضی از آثار کشف شده در آن،‌ حدود ۲۰۰ هزار سال قدمت دارند و اولین روستای خاورمیانه، در دوران نوسنگی،‌ در این مکان شکل گرفته است.

آب و هوای شهر کرمانشاه
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 8 کمینه دما : 8

مکان‌ها دیدنی و توریستی کرمانشاه

شهر کرمانشاه پر از جاذبه تاریخی و گردشگریست، و از آن سفر‌هائیست که حداقل باید ۴ الی ۵ روز وقت برای دیدن شهر بگذارید تا بتوانید همه جاهای تاریخی  آن را ببینید، ولی از مهمترین آن‌ها که نباید دیدنشان را از دست داد، می‌توان به طاق بستان، که یکی از مهم‌ترین و زیباترین آثار تاریخی این شهراست، تکیه معاون الملک، که معروفترین اثر از دوران قاجاری در کرمانشاه است، سراب نیلوفر، که دریاچه ای بسیار زیبا  پر از گل‌های نیلوفراست، پل کهنه، که ورودی شهر کرمانشاه بوده و در زمان ساسانیان بنا شده است، موزه پارینه سنگی زاگرس،‌ که نخستین موزه سنگی خاورمیانه‌ است و در ردیف موزه های تخصصی جهان قرار دارد، مسجد عمادالدوله، که مسجدی زیبا از دوران قاجاریست، کتیبه اردشیر دوم، که اولین نقش برجسته طاق بستان است، شهر ۵۰۰ ساله کامبادن، آرامگاه اویس قرنی و بام کرمانشاه اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به شهر کرمانشاه، اگر بخواهید با ماشین شخصی خودتان یا اتوبوس بروید، باید مسافت جاده‌ای ۴۹۳ کیلومتری را طی کنید، ولی اگر بخواهید سفر هوایی داشته باشید،‌این شهر فرودگاه بین‌المللی دارد،‌ که مهمنرین و استاندارد ترین فرودگاه غرب کشور محسوب می شود. خط راه آهن کرمانشاه هنوز افتتاح نشده است و نزدیک ترین ایستگاه راه‌آهن به آن، شهر ملایر است.

بعد از خروج از کرمانشاه

بعد از گشت و گذار در شهر تاریخی و بی‌نظیر کرمانشاه و تماشای تمام آثار تاریخی آن، منطقه حفاظت شده بیستون در شمال،‌ شهر زیبای صحنه،‌ در شمال شرق،‌ شهرک بیستون و شهر هرسین در شرق، می توانند انتخابهای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهترین فصل سفر به شهر کرمانشاه، فصل بهار، به ویژه اردیبهشت ماه است،‌ چرا که هم هوای خوب و بهاری دارد و هم شلوغی فروردین ماه را ندارد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...