درباره شهر کرمان در استان کرمان

کرمان، یکی از کلانشهرها و مرکز پهناورترین استان ایران، یعنی استان کرمان، در جنوب شرقی ایران می باشد. این شهر در دوره زندیه یکی از پایتخت‌های ایران بود. امروزه نیز، مرکز صنعتی، سیاسی، فرهنگی و علمی جنوب شرق کشور است. از نظر جغرافیایی، بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار دارد. از نظر آب و هوایی، به دلیل قرارگیری در منطقه کویری، شب‌های بسیار خنک و روزهای نسبتا گرمی دارد، و به طور کلی می‌توان گفت، تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های معتدل و خنک دارد. شهر کرمان، جاذبه‌های تاریخی بسیار زیادی دارد، که همین موضوع باعث شده، کرمان جزء 5 شهر تاریخی ایران محسوب شود. متاسفانه این شهر به سبب حادثه تلخی که توسط آقا محمد خان قاجار انجام گرفت و دستور داد کل مردم شهر را کور کنند، لقب شهر کوران را نیز به دوش می‌کشد.

آب و هوای شهر کرمان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
18°
کمینه دما : 17.79 کمینه دما : 17.79

مکان‌ها دیدنی و توریستی کرمان

این شهر تعداد زیادی جاذبه‌ تاریخی و گردشگری دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آتشکده آناهیتا یا قلعه دختر (قدیمی‌ترین اثر تاریخی کرمان)، بازار کرمان (که شهرت جهانی دارد و طولانی‌ترین راسته بازار ایران به حساب می‌آید)، کاروانسرای وکیل (جزء بزرگ‌ترین کاروانسراهای جهان)، موزه مردم شناسی زرتشتیان (تنها موزه زرتشتیان در ایران)، باغ عمارت بیگلربیگی (که الگوی احداث باغ شازده ماهان بود)،‌ گنبد جبلیه (بر اساس افسانه‌ای از ملات شیر شتر ساخته شده است)، دره سختی (از منحصر به فردترین دره‌های ایران)، حمام گنجعلی خان، مسجد 200 ساله ملک و یخدان مویدی اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به این شهر تاریخی، از تمام وسایل نقلیه مانند هواپیما،‌ قطار،‌ اتوبوس و ماشین شخصی می‌توانید استفاده کنید. مسیر جاده‌ای تهران به کرمان 991 کیلومتر می‌باشد. برای سفر با قطار نیز روزانه،‌ دو قطار تهران را به مقصد کرمان ترک می‌کنند.

بعد از خروج از کرمان

بعد از گشت و گذار در شهر زیبا و تاریخی کرمان، شهر ماهان در جنوب شرقی، شهر رفسنجان، در غرب، شهر راور در شمال، منطقه حفاظت شده بیدوئیه، در جنوب غربی و کویر شهداد و دشت لوت در شرق کرمان، و همچنین شهرهای ماهان، بم، رودبار، زرند، جیرفت و سیرجان می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

با توجه به اینکه کرمان از شهرهای کویری ایران می‌باشد، بهترین فصل سفر به این شهر، فصل کویرنوردی، یعنی فصل بهار، به ویژه اردیبهشت ماه است، که هم آسمان کویر فوق العاد زیباست، و هم از لحاظ آب و هوایی شرایط مناسب‌تری دارد.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...