درباره شهر پیرانشهر در استان آذربایجان غربی

پیرانشهر، مرکز شهرستان پیرانشهر و یکی ازشهرهای کرد نشین استان آذربایجان غربی است، که در ۱۳۴ کیلومتری جنوب ارومیه قراردارد . از لحاظ آب و هوایی،‌می توان گفت، نواحی شمالی این شهر ، نسبتا سرد و نواحی جنوبی آن ،‌معتدل کوهستانیست . در مورد نام این شهر،‌گفته می‌شود  که از یکی از شخصیت‌های شاهنامه، به نام پیران، که سپهسالار افراسیاب بوده گرفته شده است. درمورد پیشینه این شهر می‌ توان  گفت، ۱۱۳ تپه تاریخی دارد، که توسط کارشناسان میراث فرهنگی به ثبت رسیده است، که این نشان از تاریخی بودن و وجود تمدن‌های درخشان قبل از اسلام در این منطقه است.

آب و هوای شهر پیرانشهر
آخرین به‌روزآوری - 4:11
کمینه دما : 2.87 کمینه دما : 2.87

مکان‌ها دیدنی و توریستی پیرانشهر

از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری این شهر، می توان به تپه قلات موت آباد، که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است، سنگ های افسانه‌ای روستای خورنج، که سنگ‌های عظیم الجثه شگفت انگیزی هستند با افسانه های جالب، تپه باستانی شین آباد، آبشار خرپاپ و جنگل های پردانان اشاره کرد.

بهترین راه سفر

مسافت تهران تا پیرانشهر ۷۴۹ کیلومتراست، که می‌توان این مسیررا به صورت  زمینی رفت ،، برای سفر هوایی، باید به ارومیه، وبعد از انجا به صورت زمینی به  پیرانشهر رفت ، لازم به توضیح است که خط راه آهن هم در حال احداث است.

بعد از خروج از پیرانشهر

بعد از تماشای این شهر تاریخی، شهرهای مهاباد ، نقده و روستای حسنلو، می‌توانند انتخابهای مناسبی برای مقاصد بعدی سفرتان باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...