درباره شهر جیرفت در استان کرمان

جیرفت، مرکز شهرستان جیرفت و یکی از شهرهای جنوبی استان کرمان می‌باشد، که در 235 کیلومتری جنوب کرمان قرار دارد، زمانی که وارد این شهر می‌شوید با تابلوهایی مانند به شهر دانشگاهی ایران خوش آمدید و جیرفت، مهد تمدن شرق، روبه رو می‌شوید. از نظر آب و هوایی، از معدود نقاطی است که با وجود قرارگیری در منطقه کویری، آب و هوای بسیار متغیر و زمستان‌های برفی دارد. در مورد پیشینه تاریخی این شهر نیز می‌توان گفت، با توجه به آثار سنگی و کتیبه‌های آجری که در آن یافت شده، بیش از 7000 سال قدمت دارد، همچنین مطالعات و کاوش‌ها نشان می‌دهد که جیرفت در قدیم، بزرگ‌ترین مرکز تجاری جهان بود. شرایط مطلوب آب و هوایی در جیرفت و وجود انواع محصولات کشاورزی باعث شده بود، تمدنی در این منطقه شکل بگیرد که در دوره باستان، بهشت جهان محسوب می‌شد.

آب و هوای شهر جیرفت
آخرین به‌روزآوری - 4:11
20°
کمینه دما : 20.22 کمینه دما : 20.22

مکان‌ها دیدنی و توریستی جیرفت

این شهر با قدمت 7000 ساله، توانایی جذب هر گردشگری را دارد. از مهم‌ترین جاذبه‌های جیرفت می‌توان به زیگورات کنار صندل (به عنوان تمدن اولیه در خاورمیانه به ثبت رسیده است)،‌ دشت اسفندقه (دشتی زیبا، که آثاری 5000 ساله در دل خود جای داده است)، سد جیرفت (بزرگ‌ترین سد مخزنی استان کرمان)، موزه باستانی جیرفت (که یافته‌های 7000 ساله این شهر در آن نگهداری می‌شود)، آبشار دلفارد، آبشار گلم دخترکش، آبشار دوساری و هلیل رود اشاره کرد.

بهترین راه سفر

فاصله تهران تا جیرفت 1213 کیلومتر می‌باشد. مطمئنا، بهترین راه برای سفر به این شهر، سفر با هواپیما است، که می‌توانید با پرواز مستقیم به آنجا بروید. برای سفر با قطار نیز می‌توانید با قطار تا کرمان رفته، ازآنجا با ماشین به جیرفت بروید.

بعد از خروج از جیرفت

بعد از تماشای تاریخ این شهر متمدن، شهرهای بافت، بم، سیرجان، بردسیر و منطقه حفاظت شده کوه بیرک، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...