درباره شهر قم در استان قم

شهر قم، یکی از کلانشهرهای ایران و مرکز استان قم می باشد که در 125 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد. این شهر، دومین شهر مذهبی ایران بعد از مشهد و مدفن حضرت فاطمه معصومه دختر موسی بن جعفر، پیشوای هفتم شیعیان می باشد و به طور سنتی محل اقامت بسیاری از روحانیون بلند پایه شیعه بوده است. همچنین بزرگ‌ترین حوزه علمیه‌ی ایران و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه ایران در این شهر قرار دارد. از نظر جغرافیایی از شمال به استان‌های مرکزی و تهران، از جنوب به استان‌‌های اصفهان و مرکزی و از غرب به استان مرکزی و از شرق به استان سمنان محدود می شود. به دلیل قرارگیری در میانه کویر، از نظر آب و هوایی،‌ تابستان‌های فوق‌العاده گرم و سوزانی دارد.

آب و هوای شهر قم
آخرین به‌روزآوری - 4:11
14°
کمینه دما : 13.97 کمینه دما : 13.97

مکان‌ها دیدنی و توریستی قم

شهر قم، پر از جاذبه‌های مذهبی و تاریخی و گردشگری می‌باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به حرم حضرت معصومه (مهم‌ترین جاذبه شهر قم محسوب می‌شود و سالانه زائران بی‌شماری را به خود جذب می‌کند)، مسجد جمکران، بازار قدیم قم (یکی از زیباترین بازارهای تاریخی ایران)، مدرسه فیضیه (یکی از قدیمی‌ترین مدارس ایران می‌باشد که در حال حاضر به حوزه علمیه تبدیل شده است)،‌ قلعه قم رود (قدمتش به دوره اشکانیان برمی‌گردد)، کاروانسرای دیر گچین (ملقب به مادر کاروانسراهای ایران)، باغ گنبد سبز، کوه خضر نبی و گنبد نمکی قم اشاره کرد.

بهترین راه سفر

بهترین راه سفر به شهر قم، سفر با ماشین شخصی می‌باشد زیرا فاصله زیادی تا تهران ندارد ولی با اتوبوس و قطار نیز می‌توان به این شهر مذهبی سفر کرد. همچنین فرودگاه بین المللی این شهر در حال راه اندازی است.

بعد از خروج از قم

قم رود و دریاچه نمک آران و بیدگل در شرق و شمال شرقی قم، و کهک در جنوب قم و روستای طینوج در شمال غربی قم، می‌تواند بهترین انتخاب برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشد.

بهترین فصل برای سفر

این شهر در تمام فصول سال، به ویژه در ایام مناسبتی، زائرین خود را دارد ولی از نظر آب و هوایی جزء شهرهایی است که در فصول گرم سال مناسب سفر نیست.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...