درباره شهر زاهدان در استان سیستان و بلوچستان

زاهدان، یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان سیستان و بلوچستان می‌باشد که در قدیم به «دُزْدابْ» معروف بود و در زمان رضاشاه به «زاهدان» تغییر پیدا کرد. از نظر لغوی زاهدان به معنای شهر پرهیزکاران است. این شهر از نظر جغرافیایی از شمال به شهرستان زابل، از جنوب به شهرستان خاش، از شرق به کشورهای افغانستان و پاکستان و از غرب به شهرستان فهرج و کویر لوت محدود می‌شود. از نظر آب و هوایی نیز، بیشتر روزهای سال، گرم است و تابستان، روزهایی بسیار گرم و شب‌هایی با حرارت نسبی را تجربه می‌کند. این شهر به دلیل مرزی بودن از موقعیت تجاری و نظامی ویژه‌ای برخوردار است. به اعتقاد برخی، زیبا‌ترین دانشگاه ایران در این شهر قرار دارد.

آب و هوای شهر زاهدان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
28°
کمینه دما : 28 کمینه دما : 28

مکان‌ها دیدنی و توریستی زاهدان

کلاته رزاق زاده، موزه پست،  خانه ابویی،  ساختمان قدیمی گمرک در زاهدان،  کاروانسرای نصرت آباد، مسجد جامع مکی زاهدان و موزه زاهدان از مکان‌هایی هستند که بازدیدشان خالی از لطف نیست.

بهترین راه سفر

با توجه به مسافت طولانی تهران به زاهدان که تقریبا 1400 کیلومتر می‌باشد، سفر با هواپیما بهترین پیشنهاد می‌تواند باشد. همچنین می‌توانید این مسافت را به صورت زمینی با استفاده از قطار،‌ اتوبوس و یا ماشین شخصی‌ طی کنید.

بعد از خروج از زاهدان

بعد از تماشای شهر تاریخی زاهدان، شهر زابل و منطقه حفاظت شده هامون در شمال و شهر خاش در جنوب، می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

با توجه به اینکه زاهدان از شهرهای بسیار گرم ایران می‌باشد، پاییز و زمستان، فصول مناسب‌تری برای سفر به این شهر هستند.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...