درباره شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان

زابل، مرکز شهرستان زابل و یکی از شهرهای مرزی استان سیستان و بلوچستان است که در جنوب شرق کشور ایران قرار دارد. فاصله این شهر تا مرکز استان یعنی زاهدان، 213 کیلومتر و آب و هوای آن، بیابانی و گرم و خشک می‌باشد. این منطقه در زمان‌های بسیار دور جزء مهمی از ایران بزرگ بود و در شاهنامه فردوسی به نام زابلستان از آن یاد شده است. در دوره قاجار طبق معاهده پاریس به دلیل نفوذ انگلیسی‌ها قسمتی از آن، بنام " سیستان عامه " جدا شد و به افغانستان واگذار گردید و " سیستان خاص " در ایران ماند. سیستان مهد و خاستگاه پهلوانان اساطیری ایران باستان، مانند رستم، سام و زال در شاهنامه فردوسی بود و همچنین زادگاه سورنا، سردار سپاه ایران در دوره اشکانی که بر رومیان و فرمانده آن‌ها کراسوس چیره شد و یعقوب لیث صفاری پس از 200 سال به حکومت اعراب در ایران خاتمه داد و زبان و دانش پارسی را گسترش داد. محلی که امروزه زابل نامیده می‌شود، در گذشته زمین‌هایی با تپه‌هایی از سبزه‌زارها و رسوبات دریایی بود که قسمتی از آن در مسیر رودخانه هیرمند قرار داشت. کم کم با خشک شدن آب رودخانه یک آبادی تشکیل شد، که در سال 1314 هجری شمسی نام آن را زابل گذاشتند. دریاچه هامون، که از آن به عنوان مکان نگهداری نطفه زرتشت و ظهور مجدد او، یاد می‌شود و بزرگترین دریاچه آب شیرینِ است که در زابل قرار دارد.

آب و هوای شهر زابل
آخرین به‌روزآوری - 4:11
22°
کمینه دما : 22 کمینه دما : 22

مکان‌ها دیدنی و توریستی زابل

یکی از جاذبه‌های این شهر، شهر سوخته است که به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای باستانی دنیا شناخته شده و در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. کوه خواجه، قلعه چهل دختر، قلعه سام، روستای سکوهه، زاهدان کهنه، آتشکده کرکوی، دریاچه هامون و تالاب هامون پوزک و زیارتگاه بی‌بی دوست (که ورود آقایان به آن ممنوع است)، نیز از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی شهر هستند.

بهترین راه سفر

مسافت تهران تا زابل حدود 1431 کیلومتر می‌باشد که برای سفر با ماشین 16تا 17 ساعت زمان می‌برد. همچنین می‌توانید از مسیر هوایی تهران تا زابل که حدود 1 ساعت و 50 دقیقه زمان میبرد، استفاده کنید.

بعد از خروج از زابل

مقصد بعدی سفر شما می‌تواند به شهر تاریخی زاهدان باشد.

بهترین فصل برای سفر

به دلیل گرم بودن منطقه، بهترین زمان سفر، پاییز و بهار می‌باشد. زیرا در این فصول به راحتی می‌توانید از جاذبه‌های تاریخی و زیبایی‌های شهر دیدن کنید.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...