درباره شهر دامغان در استان سمنان

دامغان که عنوان کهن ترین و باستانی‌ترین شهر پارتی ایران را به دوش می‌کشد، مرکز شهرستان دامغان و یکی از شهرهای استان سمنان می‌باشد و در ۱۱۳ کیلومتری شمال شرقی مرکز استان قرار گرفته است. این شهر، که در قدیم به صد دروازه معروف بوده است، یکی از تاریخی‌ترین شهرهای ایران می‌باشد. دامغان، یا همان صد دروازه پایتخت دولت اشکانیان بوده است، این شهر قدمت ۷۰۰۰ ساله دارد و دور تا دور آن را دیوار بسیار قطور کشیده بودند که هنوز هم ویرانه‌هایی ازآن باقی مانده است. تحقیقات نشان داده در ۷۰۰۰ سال پیش، دامغان بزرگترین صادر کننده مس بوده است.

آب و هوای شهر دامغان
آخرین به‌روزآوری - 4:11
13°
کمینه دما : 12.84 کمینه دما : 12.84

مکان‌ها دیدنی و توریستی دامغان

این شهر، جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به، مسجد تاریخانه، که قدیمی‌ترین مسجد ایران است و معماری بی‌نظیری دارد، پناهگاه حیات‌وحش توران، که بزرگ‌ترین ذخیره‌گاه زیست‌کره ایران و دومین منطقه بیوسفر جهان به شمار می‌آید، روستای رشم، که از روستاهای مرموز تاریخی و کویری ایران است، برج پیر علمدار، که یکی از چشم‌گیر‌ترین نمونه‌های معماری آرامگاهی است، تپه حصار، که یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستانی فلات ایران است،‌ دریاچه نمک حاج علیقلی، آتشکده دروار، گنبد زنگوله، کاروانسرای قوشه و چشمه علی اشاره کرد.

بهترین راه سفر

فاصله تهران تا دامغان حدود ۳۳۶ کیلومتر است، که اگر بخواهید این مسیررا زمینی با ماشین یا اتوبوس بروید، در کمتر از ۴ ساعت به مقصد می‌رسید. با قطار نیز می‌توانید بروید، زیرا این شهر ایستگاه راه آهن دارد، همچنین برای سفر هوایی، می‌توانید با هواپیما تا شاهرود سفر کنید، از آنجا زمینی به سمت دامغان حرکت کنید.

بعد از خروج از دامغان

بعد از مرور تاریخ این شهر کهن، شهرهای شاهرود، سمنان، گرگان و جنگل کبودوال می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

بهار و پاییز، از نظر آب و هوایی، فصول مناسب‌تری برای سفر به این شهر تاریخی و زیبا هستند.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...