درباره شهر بجنورد در استان خراسان شمالی

شهرستان بجنورد بخش‌های مرکزی و شمال استان خراسان شمالی را به خود اختصاص می‌دهد از شمال با کشور ترکمنستان، از شرق به شهرستان شیروان، از غرب به شهرستان مانه و سملقان و از جنوب به شهرستان­‌های اسفراین و جاجرم محدود مي­‌شود. یکی از اسم‌های قدیمی شهر بجنورد که در فرهنگ لغت نوشته شده بیژن‌گرد، به معنای گردآوری شده یا ساخته شده توسط بیژن می‌باشد. شهر بیژن‌گرد بر اساس حکایت بیژن و منیژه در شاهنامه فردوسی، مکانی بود که منیژه، بیژن را از چاه نجات می‌دهد و شهری در آن مکان بنا می‌کند. از لحاظ جغرافیایی چون قسمت بزرگی از شهر را مناطق کوهستانی و فلات­‌های مرتفع دربرگرفته‌اند، اکثرا اوقات از آب و هوای معتدل کوهستانی برخوردار است. به­ طور کلی این منطقه زمستان‌های سرد و مرطوب و تابستان‌­های ملایم دارد. بخش بزرگی از بجنورد در درۀ رود اترک قرار دارد و تحت تأثیر تودۀ هوایی دریای مازندران است که به خاطر داشتن رطوبت، موجب سرسبزی و خرمی گیاهان در فصل بهار و تابستنن می­‌شود. البته می‌توان گفت منطقهٔ بجنورد در صدر اسلام در ارتباط فرهنگی - اجتماعی دیگر نقاط ایران قرار داشت و از آن نواحی تأثیر می‌گرفت، در آن دوران قسمت‌های عمده‌ای از منطقه، آباد و مسکونی بود‌.

آب و هوای شهر بجنورد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
18°
کمینه دما : 18 کمینه دما : 18

مکان‌ها دیدنی و توریستی بجنورد

از زیباترین دیدنی‌های بجنورد می‌توان به  بنای عمارت مفخم (شاخص‌ترین اثر تاریخی دروۀ قاجار در استان خراسان شمالیِ)، آیینه خانه مفخم (همزمان با عصر ناصری درون باغ بزرگی ساخته شد)، کوشک باغ علی‌آباد، حسینیه جاجرمی، پارک بابا امان،  پارک و چشمه بش‌قارداش، بنای آرامگاهی بش قارداش و آبشار بابا امان اشاره کرد.

بهترین راه سفر

برای سفر به بجنورد می‌توان از وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار، اتوبوس و هواپیما یا ماشین شخصی استفاده کرد. مسافت تهران تا بجنورد حدود 738 کیلومتر می‌باشد که خیلی از افراد ترجیح می‌دهند با هواپیما سفر کنند که زودتر به مقصد برسند ولی سفر زمینی و گذشتن از سمنان و شاهرود و گلستان نیز می‌تواند بر جذابیت سفرتان بیفزاید.

بعد از خروج از بجنورد

بعد از گشت و گذار در این شهر، شهرهای گلستان و اسفراین و جاجرم می‌توانند پیشنهادهای مناسبی برای ادامه سفرتان باشند.

بهترین فصل برای سفر

فصل بهار و اوایل پاییز، بهترین زمان برای سفر به این شهر هستند.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...