درباره شهر نیشابور در استان خراسان رضوی

نیشابور، مرکز شهرستان نیشابور و یکی از شهرهای بزرگ و مهم استان خراسان رضوی می‌باشد. از لحاظ جغرافیایی، در 118 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد و از شمال به قوچان و عشق آباد، از شرق به قدمگاه و مشهد، از جنوب به کاشمر و از غرب به بزغان و سبزوار محدود می‌شود. از لحاظ آب و هوایی، تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و کوتاه دارد. نیشابور از مهم‌ترین مراکز تاریخی، فرهنگی، گردشگری و صنعتی شمال شرق ایران به حساب می‌آید و آن را به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و فرهنگ ایران می‌شناسند. شکوفایی و شهرت این شهر، بین سده‌های میانی ورود اسلام به خراسان تا دوره حمله مغول بود و نیشابور در این سده‌ها پایتخت فرهنگی ایران شناخته می‌شد. سلجوقيان هر از گاهي نيشابور را پايتخت خود قرار داده‌اند. اقتصاد اين شهرستان بر پايه كشاورزي و دامپروري استوارِ است و همچنين داراي معادن نمك و فيروزه می‌باشد كه فيروزه‌ی نیشابور بسيار مشهور و مرغوب است تا حدی که نيشابور را، شهر فيروزه نام نهاده‌اند.

آب و هوای شهر نیشابور
آخرین به‌روزآوری - 4:11
17°
کمینه دما : 16.77 کمینه دما : 16.77

مکان‌ها دیدنی و توریستی نیشابور

از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به دهکده چوبین نیشابور (تماما از جنس چوب ساخته شده و بسیار زیباست)، کوه های بیناود (مشهورترین کوه‌های استان خراسان رضوی)، آرامگاه عطار (بنای آن متعلق به دوران تیموریان است)، معدن فیروزه (مهم‌ترین معدن فیروزه در ایران و از مهم‌ترین معادن فیروزه در جهان است)، مجموعه کاروانسرای نیشابور، باغ قدمگاه، موزه تاریخ طبیعی، دره هفت غار، آرامگاه خیام و آرامگاه کمال الملک اشاره کرد.

بهترین راه سفر

نیشابور در 764 کیلومتری شرق تهران قرار دارد، که اگر بخواهید به صورت زمینی، با ماشین یا اتوبوس به آنجا بروید، حدود 8 ساعت طول می‌کشد.

بعد از خروج از نیشابور

 بعد از گشت و گذار در این شهر، شهرهای مشهد، سبزوار، قوچان، تربت حیدریه و کاشمر، می‌توانند مقاصد بعدی گردشگری شما را تشکیل دهند.

بهترین فصل برای سفر

بهترين زمان براي سفر به نيشابور، فصول بهار و پاییز می‌باشد، زیرا این شهر، تابستان‌های بسیار گرم و خشک و زمستان‌های سرد دارد. تنوع ميوه‌هاي اين شهر در تیرماه بسيار زياد است.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...