درباره شهر مشهد در استان خراسان رضوی

مشهد در زمان افشاریان پایتخت ایران بود و امروزه دومین کلانشهر ایران، بعد از تهران و مرکز استان خراسان رضوی می‌باشد و در شمال شرقی ایران قرار دارد. این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی‌الرضا هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۳۰ میلیون زائر از داخل و بیش از یک میلیون زائر از خارج کشور است. از نظر جغرافیایی، از شمال به شهرستان کلات، از شمال غربی به درگز، از غرب به چناران و نیشابور و از شرق به سرخس و تربت جام محدود می‌شود. آب و هوای مشهد، معتدل و متغیر است و وزش بادها اغلب در جهت جنوب شرقی به شمال غرب است. در مورد وجه تسمیه این شهر باید گفت، واژه مشهد به معنی محل شهادت می‌باشد. علی بن موسی الرضا پس از قتل به دست مامون عباسی در سال ۲۰۲ هـ. ق، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شدند. از آن به بعد «سناباد نوغان» به اسم «مشهدالرضا» خوانده شد و کم‌کم بر پهنه آن، به ویژه در زمان شاه تهماسب صفوی اضافه شد و مردم توس به مشهد کوچ داده شدند و به مرور زمان اسم مشهد بر این شهر ماندگار شد. گفتنی‌ست که اسم مشهد، اولین بار توسط سلطان محمود غزنوی به این شهر داده شد. امروزه مشهد از لحاظ گردشگری یکی از شلوغ‌ترین شهرهای ایران و خاورمیانه است. بدون شک هدف اصلی سفر به این شهر زیارت حرم مطهر امام رضاست ولی وجود ده‌ها مسجد و قبور تاریخی و مدارس سنتی درکنار بازارهای خوش رنگ و لعاب، این شهر را به یکی از مراکز دیدنی و تاریخی ایران تبدیل کرده است.

آب و هوای شهر مشهد
آخرین به‌روزآوری - 4:11
14°
کمینه دما : 14 کمینه دما : 14

مکان‌ها دیدنی و توریستی مشهد

مهم‌ترین و اصلی‌ترین جاذبه این شهر، حرم مطهر امام رضاست،‌ ولی علاوه بر آن مشهد جاذبه‌های گردشگری دیگری از جمله مجموعه سنگ بست (قدیمی‌ترین اثر معماری اسلامی بر جای مانده در خراسان)، بنای هارونیه (تنها بنای باقی مانده از شهر ویران شده‌ی توس)، مدرسه دودر (از زیباترین و اصیل‌ترین نمونه‌های معماری عصر تیموری)، خانه تاریخی حاج ملک، آرامگاه نادرشاه، حمام مهدی قلی بیک و موزه مردم شناسی، مقبره پیر پالاندوز، مسجد گوهرشاد ، زادگاه فردوسی، بوستان هفت حوض، پارک وکیل آباد، مدرسه پری زاد ، مسجد ۷۲ تن  و تفریحگاه کوه سنگی و ییلاق اخلمد دارد، که دیدنشان خالی از لطف نیست.

بهترین راه سفر

مسافت تهران تا مشهد 897 کیلومتر می‌باشد، به همین دلیل بهترین راه، سفر با هواپیماست که حدودا یک ساعت و پنجاه دقیقه طول می‌کشد. همچنین می‌توانید با ماشین شخصی یا اتوبوس سفر کنید که در این صورت، مسیرتان بین 10 تا 12 ساعت طول می‌کشد. درضمن از قطار نیز می‌توانید استفاده کنید.

بعد از خروج از مشهد

پس از تماشای جاذبه‌های شهر مشهد و زیارت ، شهرهای نیشابور، طرقبه، سبزار و قوچان می‌توانند بهترین انتخاب،‌ برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشند.

بهترین فصل برای سفر

مشهد با توجه به این مسئله که، مهم‌ترین قطب زیارتی ایران می‌باشد، همیشه مملو از عاشقان امام رضاست، ولی بهترین زمان سفر به این شهر، نیمه فروردین تا اواخر خرداد است، زیرا در این زمان، شهر دارای آب و هوای ملایم‌تر و بهتری است.

در حال بارگذاری ...

در حال بارگذاری ...